Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego

ul. Stanisława Moniuszki 12 (Opera Leśna), 81-829 Sopot
  • Home
  • Oferty
  • Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego


  • Dostosowany
  • Parking

Nawiguj z Google


Opis

Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Orkiestra powstała w 1982 roku z inicjatywy Wojciecha Rajskiego. Jej trzon stanowi 19 instrumentów smyczkowych, ale występuje także w składzie powiększonym o grupę instrumentów dętych. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego debiutowała w czerwcu 1982 roku w Gdyni, a już kilka dni później otwierała festiwale Schleißheimer Musiksommer w Monachium i Sommerliche Musiktage Hitzacker. W 1987 roku zespół wyjechał na tournée (33 koncerty) do Stanów Zjednoczonych, gdzie grał m.in. w John F. Kennedy Center for the Performing Arts wWaszyngtonie i w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Koncertował także w Chinach (1990) i Japonii (1997).
Polska Filharmonia Kameralna Sopot od początku swej działalności stale gości na renomowanych europejskich festiwalach, m.in. Schleswig-Holstein Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Praska Wiosna, La Chaise-Dieu. Wielokrotnie występowała na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie i w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Miała okazję grać w prestiżowych salach koncertowych (by wymienić chociaż lipski Gewandhaus, Musikhalle w Hamburgu, Salle Pleyel w Paryżu czy Złotą Salę Musikverein w Wiedniu), a towarzyszyli jej często najwybitniejsi soliści, tacy jak Mścisław Rostropowicz, Natalia Gutman, Sabine i Wolfgang Meyer, Mischa Maisky, Raphaël Oleg, Gary Karr, Ivo Pogorelić, Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna, Piotr Beczała i wielu innych. Koncerty zespołu w ramach tournée po Niemczech ze światowej sławy pianistą Krystianem Zimermanem uzyskały w tamtejszej prasie znakomite recenzje.
Orkiestra ma w swoim dorobku ponad 60 płyt nagranych dla wielu renomowanych firm fonograficznych, m.in. Sony Classical, EMI, Tacet, Thorofon, Sonomaster, Opus czy DUX. W 2015 roku, po 8 latach pracy, zakończyła nagrania wszystkich dziewięciu symfonii Beethovena dla wytwórni Tacet.
Począwszy od 2011 roku zespół jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic, corocznie uświetniającego letnią ofertę kulturalną Trójmiasta. Dyrektorem pozostaje niezmiennie założyciel zespołu – Wojciech Rajski.
Polska Filharmonia Kameralna Sopot, działająca w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, jest instytucją kultury Miasta Sopot oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Ruchomy układ sceny i krzeseł pozwala na dowolne zaprojektowanie przestrzeni sali, aby była ona dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Wejście do budynku oraz na salę jest możliwe dzięki dużym, dwuskrzydłowym drzwiom. Dojście do szatni oraz baru jest łatwo dostępne, nie zawiera różnicy poziomów podłoża. 

Przy bramie głównej są wyznaczone dwie koperty do postoju stałego. Kolejne dwa miejsca parkingowe znajdują się przy ulicy Moniuszki na początku drogi pieszej, prowadzącej do Opery Leśnej.