Image

Sopot solidarny z Ukrainą: potrzebne leki i środki higieniczne

Zbiórka darów trwa, jednak NA TĘ CHWILĘ NIE JEST JUŻ POTRZEBNA ŻADNA ODZIEŻ. BARDZO PROSIMY, BY NIE PRZYNOSIĆ UBRAŃ.

Nadal bardzo potrzebne są:

środki opatrunkowe– bandaże, plastry, gaza, środki do dezynfekcji itp. leki – przeciwbólowe, przeciwgorączkowe dla dorosłych oraz przeciwgorączkowe i przeciwbólowe dla dzieci; środki higieniczne (np. podpaski, tampony) i środki czystości (np. szczoteczki i pasta do zębów, mydło, szampon itp.),rzeczy dla dzieci: pieluchy we wszystkich rozmiarach, mokre chusteczki, kremy pielęgnacyjne dla niemowląt, dziecięce płyny do kąpieli, mleko w proszku, kaszki, słoiczki, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, latarki, baterie, powerbanki.

Część z zebranych rzeczy otrzymają uchodźcy, którzy pojawią się w Sopocie, natomiast część, jak środki opatrunkowe, a także środki czystości i żywność zostanie dołączona do transportów humanitarnych, które pojadą do Lwowa oraz do miasta, z którym Sopot nawiązał kontakt.

Zobacz, jak możesz pomóc – wypełnij ankietę

W ankiecie mieszkańcy Sopotu mogą deklarować swoją chęć pomocy i różne jej formy, jak np. możliwość przyjęcia osób pod swój dach, zapewnienia pracy, pomoc przy tłumaczeniach czy wsparcie psychologiczne. Ankieta pomoże w koordynowaniu działań pomocowych miasta. Mieszkańcy Sopotu mogą także deklarować np. chęć odstąpienia uchodźcom mieszkania czy przyjęcia do siebie rodzin z Ukrainy. Można to zgłaszać do kancelarii Urzędu Miasta Sopotu, tel.: 58 52 13 751.

Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaprasza do kontaktu osoby chcące pomagać jako wolontariusze. Biuro SCOPiW jest czynne od poniedziałku do piątku, od 8.30 do 16.30. Kontakt e-mail: p.szczepanska@wolontariat.sopot.pl, tel.: 729 863 777, 58 341 83 52.
Na stronie Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu znajduje się informacja o tym, jak i gdzie sopocianie mogą włączyć się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
 

Całodobowy telefon wsparcia dla Ukraińców

Miasto uruchomiło numer telefonu pod którym przybywający do Sopotu uchodźcy z Ukrainy otrzymają informacje na temat dostępnych form pomocy, uzyskania noclegu, posiłków, wsparcia psychologicznego czy finansowego. Numer telefonu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czynny całą dobę to: +48 58 551 17 10.