Image

Nowe latarnie na Bohaterów Monte Cassino

– Możemy już podziwiać lampy między innymi na ulicy Bohaterów Monte Cassino. Zostały wybrane po konsultacjach z konserwatorem zabytków i architektami, nawiązują do kurortowego charakteru miasta. Poza walorami estetycznymi, ważnym był również efekt ekologiczny i ekonomiczny. Po zakończeniu realizacji całego projektu zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych o 459 Mg CO2, czyli ok 66%. Zakładamy także mniejsze zużycie prądu, które wprost przekłada się na mniejsze wydatki z budżetu miasta. – mówi Marcin Skwierawskiwiceprezydent Sopotu.  

Wymienione lampy świecą ciepłą barwą, są skierowane na chodniki, przejścia dla pieszych i jezdnię, aby zapewnić bezpieczeństwo pieszych i kierowców. W ramach realizacji tego etapu inwestycji, wymieniono latarnie uliczne na ulicach: Bohaterów Monte Cassino, Sobieskiego, Pułaskiego, Fiszera, Ogrodowej, Grunwaldzkiej, Bema, Chopina oraz w Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

W kolejnym, trzecim etapie, który zamknie projekt wymiany oświetlenia, zaplanowano wymianę 193 lamp, będzie on zrealizowany do połowy lipca 2022 roku. Realizacja etapu trzeciego obejmie swoim zakresem wymianę oświetlenia ulicznego w ulicach: Bałtyckiej, Ceynowy, Chmielewskiego, Czyżewskiego, Goyki, Helskiej, Królowej Jadwigi, Kubacza, Majkowskiego, Mokwy, Morskiej, Obrońców Westerplatte, Powstańców Warszawy, Tenisowej, Winieckiego. W sumie, w ramach realizacji projektu, w Dolnym Sopocie do przyszłego roku wymienionych będzie 791 punktów świetlnych.

Projekt pod tytułem „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Działanie 10.4 "Redukcja emisji". Całość inwestycji zamknie się w 11,3 mln zł.