Opera Leśna

Moniuszki 12, 81-829 Sopot
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Opera Leśna


  • Akceptuje zwierzęta
  • Dostosowany
  • Parking

Nawiguj z Google


Opis

Opera Leśna jako kultowy obiekt koncertowy i jedna z największych atrakcji turystycznych Sopotu przyciąga corocznie tysiące gości, biorących udział w wydarzeniach muzycznych, a także zainteresowanych historią tego miejsca. Obiekt jest dostępny przez cały rok, a działalność artystyczna odbywa się w miesiącach letnich (maj-wrzesień).

Opera Leśna była i jest miejscem realizacji wydarzeń artystycznych, w którym natura spotyka się ze sztuką w bardzo różnorodnych formach – to tutaj monumentalne opery wagnerowskie sąsiadują z festiwalami popowych przebojów, koncerty gwiazd światowej sceny muzycznej z debiutami dopiero zaczynających artystów a wieczory kabaretowe z muzyką polskich bardów.
Najpopularniejszym wydarzeniem muzycznym, związanym z historią Opery Leśnej, jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki – znanym dzisiejszej publiczności jako Sopot Festival.
Opera charakteryzuje się doskonałą akustyką i wyjątkowo atrakcyjnym otoczeniem lasów, w centrum miasta, a jednak z dala od zgiełku i tłoku. Na zadaszonej widowni może zasiąść 5047 widzów, przy złożonych przednich sektorach łączna ilość miejsc stojących oraz siedzących wynosi 5579, orkiestron mieści 120 muzyków. Teren Opery Leśnej obejmuje 4 hektary, na których prócz amfiteatru znajduje się Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej, strefa gastronomiczna LASY, pomieszczenia konferencyjno-szkoleniowe oraz Klub „Pod Sceną”.
W obiekcie można zorganizować każde wydarzenie muzyczne, szkolenie, konferencję lub bankiet. 

Co warto zobaczyć na terenie Opery Leśnej?
Na pierwszy plan wysuwa się roślinność i drzewostany, a następnie scena główna, na której znajduje się legendarna statuetka Bursztynowego Słowika (jej twórcą jest sopocianin Bogdan Mirowski), przyznawany jako nagroda artystom podczas sopockich festiwali.
Scenę okrywa nowoczesny dach w kształcie skrzydeł motyla o powierzchni 3600 m kw. Wysokość w najwyższym jego punkcie wynosi 32 metry. Waga obecnej konstrukcji stalowej dachu wynosi blisko 950 ton. Za widownią znajduje się galeria z historycznymi plakatami/afiszami zwiastującymi legendarne wydarzenia w Operze Leśnej. 

RUUPS-y, czyli estońskie megafony

W pobliżu sceny głównej, na skraju lasu znajdują się trzy ogromne megafony, wykonane z drewna. Ich rolą jest wzmacnianie dźwięków krajobrazu. Świetnie sprawdzają się jako meble miejskie dla osób szukających relaksu. Czytanie, słuchanie, rozmyślanie w RUUPS-ach nabiera zupełnie innego wymiaru. Megafony z powodzeniem służą jako miejsce zabawy. Intrygują i prowokują do niecodziennych zachowań. RUUPS-y powstały z inicjatywy studentów estońskiej Akademii Sztuk, którzy szukali nowego sposobu kontaktu z naturą poprzez eksperymentowanie ze sztuką designu i nauką o dźwiękach. 

Scena kameralna LASY
Po drugiej stronie sceny głównej znajduje się nowa, kameralna przestrzeń koncertowo-filmowa o nazwie LASY. Jej wyjątkowy charakter z jednej strony symbolizuje metamorfozę instytucji kultury, z drugiej zaś jest odpowiedzią Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART na potrzeby lokalnej społeczności, która podczas pandemii nie mogła w pełni uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta/regionu ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne. W 2020 roku na scenie kameralnej LASY odbyło się 15 wydarzeń muzycznych, wiele spotkań, imprez okolicznościowych oraz zajęc rekreacyjnych. Tu odbyła się również pierwsza edycja festiwalu BrassWood Fest vol. 0.
Tuż obok sceny kameralnej znajduje się wystawa plenerowa przybliżająca historię amfiteatru.

Murale STARS’ROLL
Na drodze wiodącej do Opery Leśnej można podziwiać serię 19. murali STARS’N’ROLL- czarno-białych prac z wizerunkiem artystów tworzących magię Opery Leśnej.
Wizyta w Operze Leśnej może mieć pozytywny wpływ na rozwój talentu muzyczno-teatralnego, zwłaszcza wśród młodych adeptów sztuki, ponieważ istnieje możliwość wejścia na scenę główną. Stojąc na scenie można zamknąć oczy i wyobrazić sobie moment, gdy artysta występuje przed zgromadzoną publicznością.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Opera Leśna to miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, które bez przeszkód mogą korzystać z wydarzeń kulturalnych na terenie obiektu.

  • Osoby niepełnosprawne są uprawnione do bezpłatnego zwiedzania Opery Leśnej, asystentowi osoby niepełnosprawnej przysługuje bilet ulgowy. Wystawa o historii obiektu znajduje się na płaskim terenie przy wejściu. Istnieje również możliwość wjazdu wózkiem na widownię oraz scenę główną. Amfiteatr posiada blisko 100 miejsc na widowni dla osób poruszających się na wózkach, podjazdy oraz windę na widownię. Obiekt posiada przenośną toaletę dedykowaną niepełnosprawnym. 
  • Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Ruchomy układ sceny i krzeseł pozwala na dowolne zaprojektowanie przestrzeni sali, aby była ona dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Wejście do budynku oraz na salę jest możliwe dzięki dużym, dwuskrzydłowym drzwiom. Dostęp do szatni oraz baru jest również dostępny i nie ma różnicy poziomów podłoża.
  • W czasie trwania wydarzeń, samochody z osobami niepełnosprawnymi mają możliwość podjechania pod samą bramę główną obiektu bez wydanego identyfikatora. Przy bramie głównej są wyznaczone dwie koperty do postoju stałego. Kolejne dwa miejsca parkingowe znajdują się przy ulicy Moniuszki na początku drogi pieszej, prowadzącej do Opery Leśnej. Droga piesza do Opery Leśnej jest w pełni przystosowana dla osób poruszających się na wózkach.
  • Osoby z niepełnosprawnościami mogą uczestniczyć w wydarzeniach oraz zwiedzać obiekt wraz z przeszkolonym psem przewodnikiem lub psem asystującym.

Regulamin i warunki

Regulaminy obowiązujące na terenie Opery Leśnej:
Regulamin sprzedaży biletów
Regulamin zwiedzania Opery Leśnej
Regulamin obiektu
Klauzula informacyjna monitoring
Oświadczenie o odpowiedzialności opiekuna prawnego za uczestnika imprezy

Każde wydarzenie posiada indywidualny Regulamin Imprezy.

Biuro Obsługi Widza:
e-mail: bilety@bart.sopot.pl
telefon: 58 555 84 07